DAJTO • NEDEĽA • 22:10

20. 06 2013 14:20 | trinity

Kto je kto

Osoby a obsadenie

Perníkový tatko
Perníkový tatko

Walter H. White (Bryan Cranston)

Perníkový tatko - Walter
 
Spočiatku zakríknutý a frustrovaný stredoškolský chemikár je živým dôkazom toho, že zúfalstvo a beznádej človeka prinútia k činom, ktoré by inak za žiadnych okolností neurobil, na ktoré by možno ani len nepomyslel. Keď mu totiž krátko po päťdesiatke diagnostikujú pokročilé štádium rakoviny pľúc, začne variť a predávať pervitín, známy tiež ako „perník“ – aby finančne zabezpečil svoju rodinu, pretože on už zakrátko otrčí kopytá a o nich sa nebude mať kto postarať. V začiatkoch svojej neplánovanej kriminálnej kariére je ochotný sa len v krajných prípadoch uchýliť k násiliu, no postupne si osvojí všetky špinavé praktiky s ňou súvisiace a nemá najmenší problém niečo ukradnúť, niekoho mučiť, prať špinavých peňazí či niekoho zabiť! Vďaka svojmu raketovému zostupu do kriminálneho podsvetia sa Walter, žiaľ, rovnako nezadržateľne odcudzuje svojej rodine...

Jesse Pinkman (Aaron Paul)
Perníkový tatko - Jesse
 
Walterov bývalý študent svojho súčasného parťáka v drogovom biznise predtým paradoxne maximálne neznášal. Nečudo, veď ho nechal „rachnúť“ s pocitom, že sa na jeho hodinách vôbec nič nenaučil. Pochádza síce z tzv. dobrej rodiny, no keď jeho rodičia zistili, že je závislý, vyhodili ho z domu! Odvtedy býva sám v dome svojej nebohej tety, ktorý mu vraj odkázala v testamente. Je síce sviniar a zločinec, no aspoň s akými-takými zásadami a základnými princípmi. Tak napríklad jeho mottom, a rozhodne nie sprostým, je: „Neseriem tam, kde jem.“ Práve preto, hoci vyrába drogy a díluje s nimi, si „prácu“ nikdy nenosí domov. Nedobrovoľnou spoluprácou s Walterom síce spočiatku nebol dvakrát nadšený, no najneskôr po tom, čo mu jeho bývalý učiteľ zachránil život, začal svoj názor meniť. Má mladšieho, mimoriadne talentovaného a vo viacerých ohľadoch nadaného brata, s ktorým má - aj napriek tomu, že ich okrem pár sekvencií DNA nič nespája – dobrý vzťah. Ako čas plynie, čoraz Jesse si začína viac veriť a občas vyvíja i vlastnú iniciatívu – na jeho smolu to však nie vždy dobre dopadne.

Skyler Whiteová (Anna Gunn)
Perníkový tatko - Skyler
 
Walterova spočiatku milá a trpezlivá manželka a matka jeho dvoch detí – synčeka Waltera juniora a dcérky Holly, s ktorou je na začiatku 1. série tehotná –, ktorá sa oňho príkladne stará a robí si oňho starosti, sa mu neskôr, vzhľadom na jeho čoraz neznesiteľnejšie tajnostkárstvo a nevysvetliteľnú neprítomnosť, spôsobené jeho kriminálnu činnosťou, stále viac a viac odcudzuje... Vystriedala viacero rôznych zamestnaní na polovičný úväzok, istý čas dokonca pracovala v autoumyvárni - rovnako ako Walter. Keď Walter konečne prestane zatĺkať a povie jej pravdu, rozhodne sa mu pomôcť s praním špinavých peňazí. No jej city k nemu sa postupne začnú meniť. Najprv na obavy a napokon na... Strach.

Walter „Flynn“ White junior (RJ Mitte)
Perníkový tatko - Flynn
 
Sympatický tínedžer, ktorý má, žiaľ, po prekonaní detskej obrany, ktorú dostal krátko po narodení, neprehliadnuteľné trvalé následky – aj keď je veľmi bystrý a má závideniahodný zmysel pre humor a iróniu, len veľmi ťažko artikuluje a chodí veľmi pomaly, nekoordinovane a len s barlami, pretože ho skrátka neposlúchajú nohy. Nanešťastie je svet plný hlupákov, ktorý si z postihnutých ľudí ako Walter junior nemiestne uťahujú, aby si dokázali svoju vlastnú domnelú nadradenosť... Zvláštne správanie jeho otca citlivého mladíka časom natoľko zneistí, že svojich priateľov a blízkych požiada, aby ho radšej volali „Flynn“. Možno tak trochu paradoxne sa však po rozchode svojich rodičov prikloní na otcovu stranu – zrejme aj preto, že o jeho kriminálnych aktivitách nemá ani len najmenšie tušenie...

Hank Schrader (Dean Norris)
Perníkový tatko - Hank
 
Walterov švagor je drsný, a tiež trochu hrubý chlapík, ale zároveň aj úspešný a uznávaný agent z protidrogového oddelenia. Keď zistí, že sa „v jeho meste“ zjavne usídlil nový perníkový kráľ, pustí sa s vervou a závideniahodným odhodlaním po jeho stopách - netušiac, že ho má priamo pod nosom! Vo voľno čase, ktorého nemá na rozdávanie, zbiera rôzne kamene a varí vo svojej garáži svoje vlastné pivo a plní ho do fliaš so svojou podobizňou. Po útoku dvoch Mexičanov, ktorí sa ho pokúsia zabiť, ostane na istý čas ochrnutý, neskôr sa mu však, aj vďaka nezlomnej vôli a tvrdému drilu, podarí znovu sa postaviť na nohy a naučiť sa chodiť. No už nikdy to nebude také, ako predtým... Hoci Hank často pôsobí ako surovec a primitív, najmä kvôli svojmu dosť vulgárnemu slovníku, za touto do istej miery cielene svetu otrčenou maskou veľkohubého tupca v skutočnosti ukrýva mimoriadne bystrý mozog s dokonalým analytickým myslením.

Marie Schraderová (Betsy Brandt)
Perníkový tatko - Marie
 
Skylerina sestra je síce už veľmi dlho vydatá za Hanka, no deti spolu nemajú. Možno práve preto majú sestry taký blízky vzťah a možno práve preto Marie občas zabúda, kde sú hranice toho, čo je ešte „v rámci normy“ a čím už nepríjemne zasahuje do súkromia svojej sestry a jej rodiny. Navyše sa rada pletie i do životov iných, ktorým udeľuje rady, či už im to je alebo nie je príjemné... Paradoxne má sama množstvo problémov – je napríklad ťažká kleptomanka! A tiež pomerne často tiež klame, niekedy v dôležitých veciach, zvyčajne však v úplne nepodstatných záležitostiach - akoby si skrátka nevedela pomôcť a bolo to silnejšie ako ona. No i tak má srdce na pravom mieste.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.